Żaluzje drewniane

żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane są aktualnie bardzo stylowym i gustownym wyborem osłony dla naszych okien. Dobrze komponują się w wielu aranżacjach i nadają niepowtarzalnego charakteru naszym wnętrzom. Jeśli cenisz naturalne piękno drewna to właśnie ta żaluzja została stworzona dla Ciebie.

Budowa i mechanizm - Żaluzje składają się z wielu pojedynczych lameli połączonych ze sobą za pomocą cienkiego sznurka. Listwy układają się równolegle względem siebie, w jednakowych odległościach. Wspomniany sznurek przeplata je w odpowiednich miejscach, dzięki czemu zapobiega on przeciążeniu, odznaczeniu i wygięciu lamel. Żaluzje mogą być poruszane sterowane za pomocą sznurka, koralików, korbki lub automatycznie. Mechanizm kieruje żyłkami przechodzącymi przez listwy w taki sposób, aby zmieniał się kąt nachylenia lameli, dzięki czemu pomieszczenie może być w mniejszym lub większym stopniu zaciemnione. Istnieje też możliwość podciągania żaluzji w górę i opuszczania ich całkowicie w dół.

Montaż żaluzji drewnianych przede wszystkim jest zależny od szerokości lameli jakie wybraliśmy dla danego modelu.

  • Żaluzje drewniane o szerokości lamelek 25 mm – można zawiesić żaluzję w świetle okna, ponieważ swoją wagą go nie obciąża i istnieje małe ryzyko uszkodzenia ramy okna. Jest to system haczyków i zaczepów, które w odpowiednich miejscach i odległości montujemy do górnej ramy okna za pomocą specjalnych zatrzasku. Drugim sposobem na montaż żaluzji jest klasyczne przywiercenie haczyków do ramy, ściany czy wnęki niemniej jednak jest to sposób tzw. inwazyjny i zostają po nim trwałe ślady.
  • Żaluzje drewniane o szerokości lamel 50 mm , 70 mm – jest to najbardziej popularny system żaluzji. Istnieje tu możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które idealnie sprawdza się przy oknach uchylnych.

Do żaluzji możemy dobrać maskownicę ramy górnej oraz pokrętło obracania. Kolejne elementy to rama górna jest to część nieruchoma, w której umieszczony jest mechanizm sterujący oraz rama dolna, ruchoma. Rama górna jest przyczepiona na stałe do okna lub do ściany. Żaluzje posiadają mechanizm samohamujący, dzięki któremu w przypadku podciągnięcia lameli, pozwala ustawić je na dowolnej wysokości okna. Żaluzje sterowane są ręcznie za pomocą sznurka, łańcuszka lub korby oraz takie, które starowane są elektrycznie/ a za pomocą pilota, telefonu lub komputera.

Aranżacje

Dzięki dostępności tak szerokiej gamy odcieni, możemy manipulować designem osłony w różnych stylach i tworzyć piękne, oryginalne kompozycje, które przyciągną wzrok gości w naszych mieszkaniach czy domach. W ostatnim czasie szczególnie często wybieranym stylem wystroju domu są aranżacje tzw. skandynawskie, a żaluzje drewniane idealnie się z nimi komponują. Miłośnicy naturalnego wyglądu nie przejdą obok nich obojętnie i śmiało montować je w domu. Natomiast dobór cięższego, ciemnego materiału do osłony może dodać powagi klasycznym wnętrzom przeznaczonych na gabinety, hotele i biura.

Podziel się: