Żaluzje aluminiowe

żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe poziome to jedne z najczęściej stosowanych osłon okiennych w dzisiejszych czasach. Można je zamontować do każdego typu okna (PVC zwane inaczej PCV, aluminiowego, drewnianego) witryny czy też wnęki. Chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz ich nagrzewaniem. Oprócz dużej funkcjonalności żaluzje aluminiowe charakteryzuje niebanalna estetyka. Występują praktycznie w każdej wersji kolorystycznej, co pozwala nam na wiele aranżacji. Tak rozbudowana paleta barw pozwala na dostosowanie żaluzji do pomieszczeń nie tylko pod względem koloru ścian, mebli czy dodatków ale także do przeznaczenia danego pokoju.

Budowa i mechanizm - Żaluzje aluminiowe zbudowane są z poziomych listew (lameli), które występują w trzech szerokościach- 16 mm, 25 mm oraz 50 mm. O doborze szerokości paneli decyduje przede wszystkim wielkość okna, witryny lub wnęki. Dobór materiału z którego mają być wykonane lamele nie jest niczym ograniczony- listwy klasyczne, drewnopodobne oraz perforowane.

  • Żaluzje aluminiowe 16 mm – idealne do małych pomieszczeń.
  • Żaluzje aluminiowe 25 mm – jest to najbardziej popularny system żaluzji. Istnieje tu możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które idealnie sprawdza się przy oknach uchylnych.
  • Żaluzje aluminiowe 50 mm – żaluzje o szerokich listkach aluminiowych, z których każda ma 50 mm. Niezwykle imponujące. Polecane szczególnie do montażu na dużych powierzchniach. Mogą być montowane do ramy okna, ściany lub sufitu. Wszystko zależy od zastosowania i potrzeby.

Do żaluzji możemy dobrać maskownicę ramy górnej oraz pokrętło obracania. Kolejne elementy to rama górna jest to część nieruchoma, w której umieszczony jest mechanizm sterujący oraz rama dolna, ruchoma. Rama górna jest przyczepiona na stałe do okna lub do ściany. Żaluzje posiadają mechanizm samohamujący, dzięki któremu w przypadku podciągnięcia lameli, pozwala ustawić je na dowolnej wysokości okna. Żaluzje sterowane są ręcznie za pomocą sznurka, łańcuszka lub korby oraz takie, które starowane są elektrycznie/ a za pomocą pilota, telefonu lub komputera.

Aluminium to materiał trwały, odporny na wilgoć i wodę - dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w łazienkach i kuchniach.

Montaż:

Żaluzje aluminiowe są produkowane na konkretny wymiar. Można je montować do każdego rodzaju okien: tradycyjnych, balkonowych czy też tarasowych. Montaż podobnie jak w żaluzjach drewnianych zależy od wielkości osłony. Mniejsze umieszczamy na ramie okna, natomiast większe trzeba przytwierdzić do ściany, wnęki lub sufitu. W przypadku mniejszej szerokości i długości lameli można zastosować montaż bezinwazyjny. Jest on bardzo prosty, wystarczy skorzystać z klipsów zaciskowych i uchwytów. W przypadku większych szerokości lameli i wielkości kaset niezbędne jest wywiercenie otworów w oknie, ścianie lub suficie.

Występuje kilka możliwości montażu tych żaluzji:

  • Montaż międzyszybowy - najczęściej spotykany w oknach drewnianych ale i również plastikowych z możliwością rozkręcania. Polega on na zamieszczeniu żaluzji między jedną szybą a drugą szybą, dzięki czemu znajduje się ona w środku okna.
  • Montaż na ramie okna - uchwyt żaluzji przykręcany jest do górnej części ramy okna żaluzja nie przylega do szyby, zwisa swobodnie wzdłuż okna.
  • Montaż przyszybowy - żaluzja mocowana jest do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów.
  • Bezinwazyjny - na ramie okna.
Podziel się: