Rolety rzymskie

roleta rzymska

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie zwane również zasłonami rzymskimi z pewnością zaliczają się do najbardziej gustownych i szykownych rolet. Tworzą niepowtarzalny wygląd naszych okien i wnętrz. Stanowią świetną alternatywę dla firanek oraz zasłon, a na pewno są bardziej od nich nowoczesne i oryginalne. Rolety rzymskie tak piękny wygląd zawdzięczają strukturze materiału, który jest ułożony w eleganckie fałdy i tworzy bajeczne wzory. Różnorodność kolorów i struktury tkaniny umożliwi nam zastosowanie ich w pomieszczeniach zarówno nowoczesnych jak i klasycznych.

Budowa i mechanizm rolet rzymskich - Głównym elementem budującym roletę rzymską jest tkanina, zwykle stosowany jest dosyć gruby, porządny i nieprzezierny materiał. Jest ona podzielona na pasy w taki sposób, że przy zwijaniu formują się one w harmonijkę. Od góry tkanina zamontowana jest na aluminiowej stabilnej listwie, którą przymocowujemy do ramy okna, ściany lub sufitu a nawet karnisza. Aby wyczyścić – uprać zasłonę, można łatwo zdjąć ją z listwy, gdyż są one połączone tylko rzepem. Roletą możemy sterować za pomocą sznurka, koralików czy też pilota elektronicznego. Do rolet rzymskich nie montuje się kaset w których to materiał mógłby się pognieść lub też niestety trwale uszkodzić.

Roleta rzymska wersja dwustronna - co to jest? - Dzięki temu systemowi roleta rzymska trochę przypomina modną roletę dzień i noc – wierzchni materiał to standardowa, zaciemniająca, fałdowana tkanina. Natomiast dodatek stanowi tutaj druga warstwa (stąd DUO), schowana za pierwszą, czyli cienki woalowy materiał przypominający firanę. Jest to idealne rozwiązanie ponieważ mamy dzienną i nocną roletę połączoną jednym mechanizmem.

Wyróżniamy trzy rodzaje rolet rzymskich:

  • NA ŁAŃCUSZEK - tradycyjne rolety rzymskie zwijane i rozwijane są za pomocą mechanizmu łańcuszkowego- sznureczka lub koralików.
  • JEDNOKIERUNKOWE - tkanina montowana jest w dwóch rynienkach, może być przesuwana wzdłuż listw przyszybowych. Rynna górna jest przymocowana na stałe, zaś dolna jest ruchoma i umożliwia nam sterowanie roletą.
  • DWUKIERUNKOWE - w tym przypadku mamy do czynienia z dwiema ruchomymi rynnami. Dzięki temu można przesuwać roletę dowolnie wzdłuż listw przyszybowych zasłaniając wybrany fragment okna od dołu bądź od góry.
Podziel się: