Plisy okienne

plisy w oknie

Plisy do Twoich okien

Plisa to połączenie większości rolet dostępnych na rynku. Nazwy z którymi spotkamy się równie często co plisy to: żaluzje plisowane, rolety plisowane, harmonijki. Ile nazw tyle wykonań. Plisy mogą być materiałowe, aluminiowe bądź drewniane. Ich cechą charakterystyczna jest specyficzne ułożenie materiału w harmonijkę. Nadają się na najtrudniejsze okna- w różnych kształtach bądź rozmiarach.

Budowa i mechanizm plisy - Plisa składa się z materiału, który układa się w zakładki i przypomina harmonijkę. Zakładki nachodzą na siebie i rozkładają się dzięki umieszczonym po bokach sznurkom przebijającym się przez materiał. Mamy do dyspozycji szeroką gamę kolorów, wzorów oraz tkanin. U góry i u dołu materiału znajdują się listwy, po bokach zaś prowadnice. Taki system pozwala nam sterować plisami nie tylko w klasyczny sposób – zwijanie do góry i rozwijanie w dół, ale także odwrotności- zwijanie do dołu od góry. Dzięki temu możemy ustawić roletę na dowolnym poziomie. Na rynku można spotkać również plisy wolnowiszące. Zwykle w tej rolecie materiałem steruje się pociągając za górną i dolną listwę.

Aranżacja - Plisy są bardzo uniwersalnymi "roletami", możemy założyć je bez najmniejszego problemu w każdym pomieszczeniu. Plisy należą do tych rolet, w których doborze możemy pochwalić się własną kreatywnością oraz zaprezentować swój gust. Dzięki czemu szczególną popularnością się w pokojach dziecięcych a także kuchniach, łazienkach i sypialniach. Jedną z ważniejszych cech plis jest to, że mamy możliwość zamówienia ich w konkretnym kształcie i wymiarze dopasowanym do okna na które chcemy je zamontować. Tym właśnie plisy wyróżniają się na tle innych rolet.

Montaż - Mamy do wyboru dwa rodzaje montażu- inwazyjny oraz bezinwazyjny. Pierwszym sposobem jest przymocowanie poprzez wiercenie dwóch haczyków do dolnej ramy okna oraz dwóch do górnej i zamocowanie do nich sznurków- tzw. sterowników, na których zawieszona jest pliska. Drugi sposób to użycie plastikowych lub metalowych nieinwazyjnych zaczepów zaciskowych również na górnej i dolnej ramie okna. Między nimi także rozciągają się sznurki.

Rodzaje plis - Element łączący materiał plis może być zarówno ruchomy jak i przytwierdzony na stałe. Przez co wyróżniamy dwa rodzaje plis:

Jednokierunkowe - Górny element tzw. rynna plisy jest nieruchoma, sterowanie odbywa się tylko za pomocą dolnej rynienki.

Dwukierunkowe - Dwie rynienki są ruchome, dzięki czemu dowolnie możemy sterować jaka część okna będzie zasłonięta.

Podziel się: